Petr Nikl

Švábení

Pastevecká performance, v jejímž průběhu vzniká velkoplošný obraz za pomoci mechanických hraček a brouků, trousících tuš po čínském rýžovém papíře. S radostí vítáme jako hosta letošního Artu Kusu osobnost vpravdě renesanční: pana Petra Nikla, všeuměla, kutila, hudebníka, fotografa, loutkaře, výtvarníka i autora pohádek, oceněného Magnesií Literou. Pestrý výtvarný svět tohoto zlínského rodáka je zcela neohraničen a jedná se o jeden z nejoriginálnějších světů, jaké se dnes v Čechách dají objevit.

Jan Hladil

Evoluce svatojánského snu I a II

Zrcadlo se za dobu své existence stalo nedílnou a všední součástí našeho života. Obraz našeho odrazu nás ale definuje v očích všech ostatních. Stejně tak i odraz okolního světa nepovažujeme za nic zásadního. I přesto můžeme opustit tento omezující sociální konstrukt a začít vidět zrcadlo jako dveře do paralelní dimenze, ze kterých k nám mohou proudit světelné objemy ryzího úžasu. Naším váženým hostem bude letos uznávaný Jan Hladil. Audiovizuální umělec a věhlasný expert v oboru lightshow, projekce a projekčního mappingu, v letech 2015 - 2017 spolutvůrce pražské Laterny Magiky na Nové scéně Národního divadla a jeden z realizátorů Signal Festivalu. Kromě jedinečných projekcí, jimiž bude doprovázet vybrané interprety, uvidíte v areálu rovněž jeho působivé laserové instalace.

Anastasia Serdyuk a Olga Chereshneva

Úplněk

Anastasia Serdyuk, původem z Omsku, je studentkou ateliéru filmové a televizní grafiky pražské VŠUP, Olga Chereshneva absolventkou moskevské Univerzity M.A. Šolochova a Technické univerzity Liberec. Dvojice ruských umělkyň představí na Artu Kusu svůj pětimetrový umělecký a rituální objekt, jenž vznikl jejich spoluprací na mezinárodním intermediálním sympoziu Sympora 2019 pro Festival světel ve Valašském Meziříčí. Vychází z formy úplňku, součástí objektu neaudiovizuální projekce, jejíž základem jsou textury kamenů natočených pod mikroskopem a divoká krajina, doprovázené hudbou Zdeňka Kindla.

Jiří Grus

Je nám ctí na Artu Kusu přivítat i jednu z nejvýraznějších osobností současného českého komiksu! Je jí trutnovský rodák, absolvent AVU, komiksový kreslíř, ilustrátor, malíř a scénárista Jiří Grus, autor oceňovaných komiksů Drak nikdy nespí nebo Ve stínu šumavských hvozdů a několikanásobný laureát komiksových cen Muriel.

Tatoo Circus

Slowlorris a Sobol.ink. Dvojice nadšených tatérů pocházejících z Trutnova, ale cestujících a tetujících, kde se zrovna dá. Oba se této činnosti věnují již několik let, mají svůj nezaměnitelný rukopis a řadu spokojených zákazníků.

Filmová škola Zlín

K vidění bude v zadní části areálu i tvorba zlínské filmové školy - na plátně se zde budou promítat krátkometrážní studentské a absolventské snímky z let 2015 - 2018. Program jednotlivých filmů, jejich žánr a metráž bude každý den zveřejněn na informační tabuli u promítacího plátna.

Klára Ešnerová

En-trance

Chybět v Kreativní zóně tentokrát nebude ani moderní scénický tanec - contemporary dance. Své interaktivní představení En-trance vám předvede talentovaná tanečnice, choreografka a učitelka Klára Ešnerová, studující tanec nejen na pražské HAMU, ale též v Lisabonu nebo na Královské konzervatoři v Antverpách. Nechte se vtáhnout nevšedním zážitkem, překračujícím hranice tanečních stylů - a to nejen díky přímé participaci diváků, ale i díky speciálnímu audiovizuálnímu doprovodu, vytvořenému pro tento účel naší spolupracovnicí, trutnovskou rodačkou a studentkou filmového ateliéru na akademii v Gentu Laurou de Manovou.

Laura de Manová

Habitat

Trutnovská rodačka Laura de Manová vystudovala obor audiovizuální tvorby na střední umělecké škole v Antverpách a nyní je studentkou filmového ateliéru na Akademii v Gentu. Od roku 2018 aktivně spolupracuje s absolventy Královské konzervatoře v Antverpách či na experimentální tvorbě s členy taneční skupiny The Backyard Collective. Projekt s názvem Habitat se skládá ze dvou projekcí, jež sdílí chronologicky myšlenkové pochody, avšak dělí je tvůrčí zpracování. Habitat zpodobňuje cestu za domovem, kde je fyzická schránka člověka vnímána jako místo vzniku a mužské i ženské světy jsou chápány pouze jako reflexe těl.

Tomáš Tichý

Strašidla z nádraží a jiné pohádky

Tomáš Tichý alias Jevgenij. Disident dvacátého prvního století, básník, krasobruslař, autor pohádek, textař, hudebník autodidakt a ztroskotaný žurnalista, znalec místních putyk i tajuplných zákoutí českého pravopisu. Vystudoval gymnázium v Trutnově, následně pokračoval na Univerzitu Palackého, kterou předčasně opustil, aby se mohl věnovat naplno kariéře zneuznaného spisovatele-alkoholika. Pět let spolutvořil trutnovskou kapelu Člověk v plísni. Živil se jako zelinář, finanční poradce, malíř pokojů, falzifikátor cizích diplomových prací a hledač studánek. V současnosti pracuje maskován jako skladník v továrně, ve zbylém času spravuje sociální sítě a tvoří texty webů pro Bojiště a další kulturní instituce. Nejradši ze všeho píše ale pohádky, přičemž zastává tezi, že při výchově literaturou je potřeba občas důkladně poděsit nejen děti, nýbrž a hlavně jejich rodiče.

Sousedský sbor NaŽďár

Kabaret z Díry

V rámci své benefiční pouti na podporu místního kostela sv. Jana Křtitele zavítají na Bojiště i členové spolku NaŽďár ze sousedního Horního Žďáru, aby směle předvedli to nejodvážnější ze svého repertoáru - kostýmované pásmo písní KABARET Z DÍRY. V sobotu mezi 10. a 14. hodinou si pak v jejich kočovném ležení budete moci vyrobit drobný šperk - a ještě vás u toho pobaví tancem a zpěvem hospodských a svatojánských písní o lásce a slunci.

Michal Gabriel

Ocelový jezdec

Své nejnovější dílo, které propojuje tradiční sochařskou tvorbu s využíváním nejmodernějších 3D technologií, na Bojišti odhalí Michal Gabriel - přední klasik a zároveň odvážný experimentátor české sochařské scény. Profesor Gabriel je dlouholetým pedagogem na FaVU VUT v Brně, kde vede ateliér figurativního sochařství, pod nímž vytvořil unikátní studio sochařství digitálního. Realizoval například monumentální vrata Veletržního paláce v Praze, sochu okřídleného levharta nad vchodem do Kanceláře prezidenta republiky, sousoší čtyř koní pro vodní kaskádu v Dejvicích či interiér pavilonu indonéské džungle v pražské ZOO. V Trutnově je instalováno jeho sousoší Smečka před Společenským centrem Uffo a dočasně také Ocelový lev naproti městské galerii. Socha Ocelový jezdec vznikala v místní firmě KASPER KOVO, instalace probíhá ve spolupráci s Galerií města Trutnova a navazuje na autorův dlouhodobý zájem o instalaci sochařského díla ve veřejném prostoru. Kromě odhalení sochy bude následovat i setkání s projekcemi a diskuze s autorem o současném pronikání digitálních technologií - 3D skenerů, tiskáren a dalších nástrojů do tvůrčího procesu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.